Glany męskie

Glany to przeciwieństwo luksusowego włoskiego obuwia męskiego. Charakteryzują się niepowtarzalnym kształtem znanym w zasadzie na całym świecie. Chętnie noszone głównie przez młodzież, należącą do różnych subkultur. Wyrażają przede wszystkim rockowo- heavy metalowy oraz punkowy styl, ale noszą je Goci czy nawet Hipisi.

Trzeba podkreślić, że nie jest to typowe obuwie codzienne dla każdego. Po pierwsze trzeba lubić owy styl, utożsamiać się z nim, ponieważ glany to buty z charakterem. To, co je wyróżnia spośród pojawiających się obecnie modnych propozycji obuwniczych to przede wszystkim ich waga- są dosyć ciężkie. Najczęściej występującymi wzorami są glany wykonane z czarnej skóry, ale znajdziemy także fasony przecierane w bordowym, granatowym lub białym kolorze.

Co do samego ich kroju to bywa różnorodny poczynając od glanów- półbutów, skończywszy na egzemplarzach bardzo wysoko sznurowanych, których cholewka kończy się tuż przed kolanem. Ich gruba podeszwa w jednych budzi przestrach i grozę innych kręci ponad wszystko, dlatego ci drudzy nie potrafią się oprzeć, aby nabyć kolejną parę do swej kolekcji.

Często prócz sznurowania, zostają wyposażone w dodatkowe funkcjonalne bądź ozdobne załączniki w postaci klamer i błyszczącej blaszki na czubku. Teraz powracają w wielkim stylu, także martensy są chętnie noszone, ogólnie rzecz ujmując zauważa się powrót lat 90 i mimo iż zagorzali fani glanów nosili je nawet, kiedy na moment wyszły z mody teraz legalnie znów robią furorę. Ironicznie mówiąc moda obecna lubuje się w konwenansach. Wyglądem glany męskie przypominają klasyczne obuwie wojskowe. Wykonuje się je z lakierowanej skóry a dostępne są wersje ocieplane na zimową porę jak też bez docieplenia na wiosnę a nawet lato, co z pewnością ucieszy osoby nielubiące rozstawać się z ich ulubionym stylem.

Glany dopasowują się do różnego rodzaju garderoby, jednakże ich uniwersalizm nie spowodował, że stały się nijakie, nadal są bardzo charakterystyczne a nawet mogą określać poglądy i przekonania swoich użytkowników a zwłaszcza kolor dobranych sznurówek. Mimo to większość osób kieruje się własnym gustem wybierając wysokość glanów oraz to jakie będą miały dodatki. Ważne, aby dobrze czuć się w noszonych butach, które jednocześnie podkreślą pewną wyjątkowość całościowej stylizacji.